Konut Kredisi Nasıl Verilir ? Konut Masrafları Nelerdir ?

Konut kredisi gerçek kişilere, yeni alınmış ya da kullanılmış olan konutun ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantili/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredidir. Konut kredisi veren bankalar sabit veya değişken faiz uygulayabilir. Herkes ev sahibi olmak ister ancak ekonomik sıkıntılardan dolayı peşin fiyatına ev almak çok değildir. Bankalar konut kredisini yayımladıkları zaman kredinin faiz oranları ile ilgili bilgi verilir. Ancak faiz oranlarının yanında konut kredisinin birden çok masrafı vardır. Bu sebepten dolayı konut kredisi alacağınız zaman faiz oranlarından önce konut masraflarını araştırmanız az masraf ödemenizi sağlar.

KONUT KREDİSİ NASIL VERİLİR ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Konut kredisinden sıfır ya da kullanılmış bir evi alacağınız zaman faydalanabilirsiniz. Konut kredilerini almadan önce bir miktar nakit paranızın olması gerekir. Çünkü Konut kredileri ekspertiz değerinin %80’ine kadar verilir. Kalan %20’lik kısımda evi satan kişiye peşin olarak ödenir. Konut kredisi verilirken sizden eşinizin rızasını almanız istenir bunun içinde eşinizin rıza belgesini imzalaması istenir. Konut kredisini almadan önce konut kredisinin vadelerini hesaplamanız gerekir. Kredi vadesinin aylık gelirinizle eş olması ödeme yaparken sorun yaşamamanızı sağlar.

KONUT KREDİSİ MASRAFLARI NELERDİR ? 

Konut kredi masrafları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Öncelikle faiz masrafı alınır. Faiz masrafı; Konut kredisi için alacağınız kredi miktarının faiz oranı üzerinden ödeyeceğiniz toplam kredi masrafını ifade eder. Ekspertiz masrafı; Konut kredisi için gerekli olan en önemli masraflardan biridir. Ekspertiz evin değerini belirleyen kişidir ve ekspertiz ücreti Konut kredisi almak isteyen kişilerden alınır. Genel itibariyle ekspertiz ücreti 500 ve 1500 TL arasında değişkenlik gösterir. Konut sigorta masrafı bir diğer masraflardan biridir ve ödenmesi zorunlu değildir. Ücreti ise konutun taşıdığı tehlikelere göre değişkenlik gösterir. Bir diğer masraf ise hayat sigortası masrafıdır. Hayat sigortası krediyi çeken kişinin üzerine yapılan bir sigortadır. Kişi eğer ki kredi borcunu ödemeden ölürse bu sigorta o zaman işleve girer. Konut alınmadan önce bu masrafın ödenmesi zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu