Emeklilik Yaşına İlişkin Resmi Açıklama Geldi! Emekli Yaşı Değişecek Mi?

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bakanlık kadrolarında görevli olan personelin tecrübelerinden daha uzun süre ve etkin şekilde yararlanmak için özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin düzenleme geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri personel kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun uygulamaya girdi. Karar resmi gazetede yayınlandı.

Yürürlüğe giren kanuna göre uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 55’e yükseliyor. Seferi gereği durumunun uygun olması halinde ve sağlık durumlarının el vermesi durumunda uzman erbaşlar 60 yaşına kadar en gencinden başlanıp orduya alınabilecekler. Bu durumda 40 yaşını doldurmuş komando asker olarak istihdam edilen uzman erbaşlar istihdam edildikleri sınıfların yönetmeliğine uygun şekilde kadro ve görev yerinde atanmış olacaklar.

Türkiye emekli uzman erbaşlar derneği kurulup hizmet süresinin ilk beş ayını tamamlamış olanlar 1 adet yerli üretim ordu tipi tabanca ve bir kutu mermi ile göreve başlayacaklar.

Emeklilik Yaşı Değişti!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personel ise aynı yerde eğitim alanlarda olduğu gibi ödeme alabilecek. Kiraya verilmiş olan ve üçüncü şahıslara işlettirilen kısımlar hariç askeri kantin ve yakacak gibi ve su giderleri de genel bütçe ile karşılanacak dış kaynaklardan temini yapılan astsubaylardan ve subaylardan deneme süresinin bitimini öncesinde gerekli şartları taşımadığı görülen kişilerin ilişikleri kurum ile kesilecek. Milli Savunma Üniversitesine bağlı kurumlar ile TSK bünyesinde yer alan emekli kamu görevlileri emekli TSK personeli devlet memurları öğretim elemanları ile diğer yüksek eğitim kurumlarında görevlendirilmiş eğitim elemanları ders verme hakkına sahip olacak.

Sağlık Bakanlığı’na ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devri yapılan kurumlarla şehit aileleri, gaziler, TSK personeli ve sınır ötesi ile teröristle mücadele harekatı hakkında öncelikle sağlık hizmeti desteği sağlayanlar Sağlık Bakanlığı teşkilatında yerinde görevli sağlık sınıfı personeli olarak görevlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu